98 The Beach

98 The Beach


Tuesday, August 13, 2019

Nationals Doubled At ISC

Owen Sound | by Fred Wallace  

Aug 13/19 Bayshore Broadcasting Sports


ISC II Fastball Championship

at Denmark, Wisconsin

Wiarton Nations vs Durham Diamondbacks 

4 pm

If the Nationals win, they will play again tonight at 8 pm against WAH from Morongo Rez

Yesterday, Wiarton lost 8-4 to the Pueblo Bandits


 

Owen Sound Men's Fastball Playoffs

at Duncan McLellan Park

Round 1

Chatsworth Yellow Jackets 10 Harold Sutherland Construction 3
Allenford Astros 3 Owen Sound Rams 2
Shallow Lake Midget Sting 11 Tara Titans 7


Yellow Jackets 10 Sutherland Construction 3

Jeremy Waterton was the winning pitcher.

Waterton helped his own cause with a home run for the Yellow Jackets



Midget Sting 11 Titans 7

Mathew Weiler homered and had a single.

Winning pitcher Austin McComb had 12 strikeouts.  



Astros 3 Rams 2

Ryan Greig got the win for Allenford & posted 9 strikeouts. 

Devin Stephens had a 2 run homer for the Astros, while Ty McComb hit his 2nd triple of the season 






Intercounty Fastball League

at Grand Valley 

Caledon East Combines 13 Grand Valley Expos 4

The Combines scored 9 runs in the 7th inning.

Only 1 week left in the regular season.  

The IFL championship tournament begins next Friday August 23rd in Arthur.




Bluewater Fastball League

Tonight

Saugeen Thunderbirds at Durham Dodgers

8:30 pm





Golf Ontario Bantam Girls Championship

at Deer Creek, Ajax

Alexa Ouellet of Credit Valley & Krystal (Zhuotong) Li from The Summit share the lead after shooting a 72 in Round1

The final round goes today
 

Leaderboard

T1 Alexa Ouellet  Credit Valley Golf & Coun +1 F * +1 72 72
T1 Krystal (Zhuotong) Li  The Summit G&CC +1 F * +1 72 72
T3 Isabella Ferguson  Kanata G&CC +2 F +2 73 73
T3 Kelly Zhao  Station Creek GC +2 F +2 73 73
T3 Mia Wong  Upper Unionville GC +2 F +2 73 73
T6 Lauren Gervais  Public Player +3 F * +3 74 74
T6 Nicole Gal  Oakville Golf Club +3 F * +3 74 74
8 Karolyn Zeng  Station Creek GC +4 F +4 75 75
T9 Antonia Ho  Public Player +5 F +5 76 76
T9 Olivia Wilkie  Bayview G&CC +5 F +5 76 76
T11 Bridget Wilkie  Bayview G&CC +6 F * +6 77 77
T11 Rozlyn Rooke  Blue Springs Golf Club +6 F * +6 77 77
T11 Kathy Yao  National Pines Golf Club +6 F +6 77 77
T11 Alissa Xu  Station Creek GC +6 F +6 77 77
15 Myranda Quinton  Blue Springs Golf Club +8 F * +8 79 79
T16 Joline Truong  Trafalgar Golf & Country +9 F +9 80 80
T16 Sonya Weerasinghe  Thornhill Club +9 F * +9 80 80
T16 Payton Lovisa  Rattlesnake Point GC +9 F +9 80 80
T19 Emily McKee  Rattlesnake Point GC +10 F +10 81 81
T19 Tara O'Connor  Cutten Fields +10 F * +10 81 81
21 Isabel Noot  Rattlesnake Point GC +11 F +11 82 82
22 Kaitlyn Ellis  Rattlesnake Point GC +12 F * +12 83 83
T23 Olivia Stoddart  Barrie CC +13 F * +13 84 84
T23 Ella Weber  Rattlesnake Point GC +13 F * +13 84 84
T25 Sydney Foulon  Glen Abbey GC +15 F * +15 86 86
T25 Vanessa Ardovini  Roseland Golf & Curling C +15 F +15 86 86
T27 Sarah Yang  Station Creek GC +16 F * +16 87 87
T27 Sydney White  Barrie CC +16 F +16 87 87
29 Keira Hou  Public Player +19 F * +19 90 90
30 Gabrielle Harrison  Public Player +21 F +21 92 92


 

Golf Ontario Bantam Boys Championship

at Deer Creek, Ajax

Carter Jarrett from Renfrew & William Lin of the Station Creek Golf Club share the lead after shooting even par in the opening round at 71.

The event concludes with Round 2 today
 

Leaderboard

T1 Carter Jarrett  Renfrew GC E F * E 71 71
T1 William Lin  Station Creek GC E F E 71 71
3 Andreas Diogenous  Whistle Bear Golf Club +1 F * +1 72 72
4 Owen Kim  Blue Springs Golf Club +2 F +2 73 73
5 Jeremiah Walker  Credit Valley Golf & Coun +3 F +3 74 74
T6 Isaiah Ellis  Lookout Point Country Clu +4 F +4 75 75
T6 Ryan Zhao  Bayview G&CC +4 F * +4 75 75
T8 Tanner Cardwell  Oshawa Golf & Curling +5 F +5 76 76
T8 Matthew Whitehead  Galt Country Club +5 F * +5 76 76
T8 John Svalina  Idylwylde Golf & Country +5 F +5 76 76
T8 Matthew Javier  Scarboro Golf & Country C +5 F * +5 76 76
T8 Isaiah Ibit  Public Player +5 F * +5 76 76
T8 Nolan Laird  Public Player +5 F +5 76 76
T14 Jared Lipski  Affiliate Member +6 F * +6 77 77
T14 Yaorui Xu  Public Player +6 F +6 77 77
T14 Kurt Rivers  Brampton GC +6 F +6 77 77
T14 Jaden Goulet  Oakridge Golf Club +6 F +6 77 77
T18 Aydan Downer  York Downs Golf & Country +7 F +7 78 78
T18 Dante Vitug  The Summit G&CC +7 F * +7 78 78
T18 Zachary Smith  Brampton GC +7 F * +7 78 78
T18 Lucas Chi  Station Creek GC +7 F +7 78 78
T22 Cal Uens  Napanee Golf & Country Cl +8 F * +8 79 79
T22 Enzo Cirone  Glendale Golf & CC +8 F * +8 79 79
T24 Cale Marontate  Kingsville Golf & Country +9 F * +9 80 80
T24 Eric Zhao  Bayview G&CC +9 F +9 80 80
T24 Kevin Lee  National Pines Golf Club +9 F +9 80 80
T24 Benjamin Hebert  Beechwood Golf & Social +9 F +9 80 80
T28 Mitchell Grey  Rattlesnake Point GC +10 F * +10 81 81
T28 Liam Morden  Lakeridge Links Golf Club +10 F * +10 81 81
T28 Max Corcoran  Public Player +10 F +10 81 81
T28 Aleksandar Perak  Coppinwood +10 F +10 81 81
T32 John Kingdon  Sawmill Golf Club +11 F * +11 82 82
T32 Davis Gates  Georgian Bay Club +11 F +11 82 82
T34 Owen Henry  West Haven G & CC +12 F +12 83 83
T34 Caleb Chambers  Cambridge Golf Club +12 F * +12 83 83
T34 Atlas Ibit  Public Player +12 F * +12 83 83
T34 Grant Li  Brampton GC +12 F * +12 83 83
T34 Gregor Lawson  Shelburne G & CC +12 F +12 83 83
T34 Owen Voortman  Chapples Golf Club +12 F +12 83 83
T40 Matteo Rocco  Weston G&CC +13 F +13 84 84
T40 Brandon Nye  Lakeridge Links Golf Club +13 F +13 84 84
T40 Marshall Bath  Oshawa Golf & Curling +13 F +13 84 84
T40 Ryan T Chen  Public Player +13 F +13 84 84
T44 Jayden Laplante  Kapuskasing Golf Club +14 F +14 85 85
T44 Rhys LePoidevin-Jolly  Islington GC +14 F +14 85 85
T46 Spencer Cranley  Briar Fox Golf & Country +15 F * +15 86 86
T46 Jack Gratrix  Crestwood Golf Club +15 F * +15 86 86
T46 Shu Wen  Cedar Brae GC +15 F * +15 86 86
T46 Owen Lipskie  Whistle Bear Golf Club +15 F +15 86 86
50 Dougie Basadur  Hamilton G & CC +17 F * +17 88 88
51 Lawson Christian Jon  Hidden Lake GC +18 F * +18 89 89
52 Nathan Lepore  Chapples Golf Club +19 F +19 90 90
T53 Michael Martel  Lookout Point Country Clu +20 F * +20 91 91
T53 Jackson Policicchio  Sarnia G&CC +20 F * +20 91 91
55 Suowei Wu  Glen Abbey GC +21 F * +21 92 92
56 Sammy Rootes  Lookout Point Country Clu +23 F +23 94 94
57 James McNair  Weston G&CC +25 F * +25 96 96

DID NOT FINISH

WD Payton Hawke  Mississaugua
WD Jordan Hwang  York Downs Golf & Country
WD Dilshan Wirasinghe  Glen Abbey GC
NS Bennett Hawrelak  Thames Valley Golf & Coun  



Grey Bruce Junior Golf Tour Today

10 am at Legacy Ridge Golf Club



Senior Ryder Cup Regional Playoff 

at Tangle Creek Golf & Country Club, Barrie

Saugeen Golf Club, Legacy Ridge, Pike Lake Golf Centre & Blackhorse Golf & Country Resort are among the 16 entries competing

The top 4 teams at Tangle Creek advance to the Senior Ryder Cup Final at Devil's Pulpit in September




Registration

Fall/Winter Minor Sports and Programs Registration will be taking place tonight and Thursday, August 22nd from 6:00 PM to 8:00 PM at the Harry Lumley Bayshore Community Centre. 

The date has been moved forward from previous years to accommodate the earlier registration requirements for each organization.

Owen Sound Minor Sports and Programs Registration allows users to see some of the recreation opportunities available to youth over the winter months and ask questions of each organization.

Organizations participating in the Minor Sports and Programs Registration nights include:

Owen Sound Girls Hockey
Owen Sound Skating Club
Owen Sound Minor Basketball
Special Olympics Ontario – Owen Sound
Fudoshin Classical Karate
Owen Sound Girl Guide Spark Unit Guiders
Junior Curling
Owen Sound Nihon Itosu Kai Karate

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc